Przekaźnik Mondial: Zwiększ satysfakcję klienta dzięki opcji Proaktywnego śledzenia pakietów

Mondial Relay: Amplify Customer Satisfaction with Proactive Package Tracking option

Obniżenie kosztów wysyłki to niektóre z głównych zadań profesjonalistów z branży e-commerce w celu zwiększenia sprzedaży. Jest jednak wiele innych czynników, które się do tego przyczyniają. Opcja śledzenia dostawy jest jedną z nich. Zgodnie z wynikiem a ankieta wykonana na klientach 1600, 79% respondentów uznało zdolność śledzenia przesyłek za pośrednictwem komputera osobistego lub urządzenia mobilnego za najważniejszą funkcję. Proaktywna opcja śledzenia nie tylko zapewnia lepszą wygodę korzystania z Internetu dla klientów, ale jest także korzystnym narzędziem dla handlowców online na dłuższą metę.

Poniżej wymienione są niektóre zalety narzędzia do śledzenia opakowań dla przedsiębiorców internetowych.

  1. Narzędzie do śledzenia zachęca klientów do powrotu do Twojej witryny, a nawet daje im powód do pozostania dłużej. To ostatecznie zwiększa szanse na dodatkowe zakupy lub sprzedaż wiązaną.
  2. W ankiecie wspomnianej powyżej 45% respondentów stwierdziło, że internetowy czat z obsługą klienta lub komunikator internetowy jest ważnym udogodnieniem, którego oczekują podczas zakupów online. Dzięki temu narzędzie do śledzenia online jest prostym sposobem na obniżenie kosztownych połączeń od klientów pytających o status ich zamówienia. Ponadto umożliwia znaczne obniżenie kosztów poprzez zmniejszenie zaangażowania obsługi klienta.
  3. Aby śledzić przesyłkę, konsumenci muszą potwierdzić swój identyfikator śledzenia. Jak pokazano na poniższym obrazku, narzędzie zapewnia wgląd w stan produktu na każdy dzień.
  4. Ponieważ klienci mogą śledzić przesyłkę od samego początku do momentu, w którym dotrze ona do Twojego domu, sprawia, że ​​Twoja firma wydaje się godna zaufania i niezawodna.
  5. Przejrzystość całego procesu zapewnia bardzo potrzebny spokój ducha i oferuje satysfakcję klienta. Nie tylko to stwarza nowe możliwości zaangażowania klientów przez dłuższy okres czasu i wzajemnego promowania nowych ofert i zaproszeń w mediach społecznościowych.

Gdy zmienia się oblicze eCommerce i zestaw umysłów konsumentów, Mondial Relay oferuje rozwiązanie dostawy dostosowane do potrzeb kupujących online, jak również przedsiębiorców. Mondial Relay pracuje dla branży od ponad 20 lat i jest jednym z pionierów w tej dziedzinie. Nie chodzi tylko o poprawę wrażenia użytkownika. Przekaźnik Mondial zmniejsza nawet całkowite koszty wysyłki. Łatwość wysyłania lub odbierania pakietu, powiadomienia w czasie rzeczywistym i rygorystyczne śledzenie, wszystko ma na celu poprawę interfejsu użytkownika.

Oto niektóre z funkcji oferowanych przez Mondial Relay.

  1. Rozwiązanie IT może bez trudu dostosować się do modułu biznesowego. Niezależnie od tego, który sklep eCommerce jest Twoją własnością, to rozwiązanie może się z nim połączyć. Od Prestashop do Magento i właściciela sklepu OpenCart każdy może zostać przekaźnikiem.
  2. Rozwiązanie oferuje pełną identyfikowalność dla użytkowników końcowych. Od momentu złożenia zamówienia do momentu otrzymania odbioru paczki przez klienta, Mondial Relay zapewnia platformę do śledzenia przesyłki.
  3. Nie tylko opcja śledzenia, zapewnia nawet bezpieczeństwo dostawy. Zapewniona jest dostawa ręczna w celu podpisania i weryfikacji dokumentu tożsamości. Jednak Mondial Relay nie obsługuje towarów łatwo psujących się wymagających opakowania kontrolowanego temperaturą.
  4. Rozwiązanie IT integruje dedykowany ekstranet do śledzenia żądań klientów i zarządzania przesyłkami. Pakiet można śledzić online 24×7. Przejrzystość w całym procesie dostarczania zapewnia najlepszą w życiu wygodę użytkownika.
  5. Klienci są informowani o statusie pakietu za pośrednictwem wiadomości SMS i e-mail. Średni czas dostawy produktu wynosi 3 do 6 dni, ale ten okres nie jest gwarantowany. Ponadto dostawa jest dostosowana do twojego opakowania. Dostarczają produkty do wagi 130kg.

Przede wszystkim narzędzie komputerowe jest wszechstronne i można je zintegrować z dowolnym sklepem eCommerce. Największe platformy e-commerce opracowały moduł wyświetlający Punkty Przekazywania. Możesz tworzyć swoje przesyłki i drukować swoje etykiety jednym kliknięciem. Moduł dostępny jest na platformach: Prestashop, Magento, osCommerce, Oxatis, PowerBoutique, Rentashop, Shop Application, Virtuemart i wiele innych platform.

Wnioski

Podczas wtyczki menedżera powrotu i jednostronicowe moduły do ​​realizacji transakcji to tylko niektóre z wygodnych sposobów, aby sprawić, aby użytkownik doświadczył do momentu dokonania płatności, a narzędzie do śledzenia przesyłek jest koniecznością, aby zapewnić zadowolenie klienta nawet po zamknięciu transakcji. Połączeni konsumenci wymagają zarówno wyboru, jak i elastyczności, jeśli chodzi o otrzymywanie zamówień online. Oferowanie połączenia obu jest kluczem do zaspokojenia popytu klientów i zapewnienia utrzymania. Zoptymalizuj swój model biznesowy dzięki Przekaźnik Mondial i zapewniać dobrą komunikację w każdym punkcie podróży zakupowej.

Joe Parker

We boast of the best in the industry plugins for eCommerce systems and has years of experience working with eCommerce websites. We provide best plugins for platforms like - Magento, Prestashop, OpenCart and Shopify . We also provide custom module development and customization services for the website and modules..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *