refund-for-your-apple-app-store-purchase

Jak uzyskać zwrot pieniędzy za zakup w sklepie Apple App Store?

Są chwile, kiedy przypadkowo kupujesz coś w sklepie Apple App Store, a później źle się z tym czujesz. Przyczyn tych wadliwych zakupów może być wiele. Czasami aplikacja przestaje działać po zakupie lub może nawet nie spełniać Twoich wymagań. W obu przypadkach otrzymanie zwrotu pieniędzy jest dla Ciebie dużym wyzwaniem. Apple oferuje zwrot pieniędzy za produkty, Apple App Store nie oferuje żadnej bezpłatnej usługi ani wersji próbnej filmu, ale jeśli cofniesz zakup, z pewnością ci pomogą. Uzasadniony powód żądania zwrotu pieniędzy może bezproblemowo odzyskać pieniądze. Jeśli stale będziesz prosić o zwrot pieniędzy, nie zobaczysz żadnych postępów. Wystarczy jedno uzasadnione żądanie. Sklep Apple sprawdza Twoje roszczenie o zwrot pieniędzy przed jego zatwierdzeniem lub odrzuceniem. Umożliwiają zwrot pieniędzy za zakupy dokonane w ciągu 90 dni. Jeśli złożysz prawdziwe żądanie wkrótce po zakupie, zostanie ono łatwo zaakceptowane. Teraz pojawia się pytanie, jakie są sposoby, aby poprosić o kwotę zwrotu z Apple App Store w różnych sytuacjach? Oto odpowiedź na to samo:

1. Jak uzyskać zwrot pieniędzy z Apple App Store za pomocą iPhone’a lub iPada?

Na iPhonie lub iPadzie możesz wygodnie złożyć wniosek o zwrot pieniędzy za pośrednictwem poczty e-mail z potwierdzeniem wadliwego zakupu. W przypadku, gdy sklep Apple nie podał żadnych bezpośrednich linków do zgłoszenia problemu, więc z potwierdzeniem odbioru możesz zgłosić problem do sklepu Apple Store. Oto kroki, aby przesłać zgłoszenie:

Krok 1: Otwórz aplikację e-mail na swoim urządzeniu i wyszukaj potwierdzenie zakupu w skrzynce odbiorczej. Jeśli pamiętasz datę, wyszukiwanie może być dla Ciebie łatwiejsze, jeśli nie tylko wyszukaj pocztę, dopóki jej nie znajdziesz.

Krok 2: Po znalezieniu wiadomości otwórz ją w aplikacji i dotknij opcji Zgłoś problem.

Zgłoś problem

Krok 3: Po dotknięciu otworzy się nowa karta, zaloguj się na swoje konto Apple.

zaloguj-za pomocą-konta-itunes

Krok 4: Jeśli zostaniesz poproszony o jakąkolwiek weryfikację, wprowadź kod, w przeciwnym razie przejdź do następnego kroku.

Krok 5: Pojawia się rozwijane menu z różnymi opcjami. Wybierz problem, który chcesz zgłosić, i dotknij przycisku Prześlij. Wprowadź wszystkie szczegóły dotyczące Twojego problemu.

wybierz-problem-i-dotknij-prześlij

Twoje zgłoszenie zostało przesłane. Zespół Apple powróci z informacją o tym, czy Twoje roszczenie zostało zatwierdzone, czy nie po kilku dniach.

2. Jak uzyskać zwrot pieniędzy z Apple App Store za pomocą przeglądarki internetowej?

Jeśli w jakiś sposób nie masz dostępu do swojego systemu lub smartfona, którego użyto do zakupu, nadal możesz ubiegać się o zwrot pieniędzy. W tym celu wystarczy przeglądarka internetowa ze stabilnym połączeniem internetowym niezależnie od urządzenia.

Krok 1: Otwórz przeglądarkę internetową i przejdź do strony raportu Apple z następującym adresem: reportaproblem.apple.com i dostęp za pomocą swojego Apple ID.

Zgłoś problem

Krok 2: Wybierz wadliwy produkt, który kupiłeś i chcesz otrzymać zwrot pieniędzy, i dotknij Zgłoś problem.

Krok 3: Po znalezieniu tego produktu wybierz zgłoś problem i podaj przyczynę wraz ze wszystkimi istotnymi informacjami. Apple poinformuje Cię po kilku dniach od zgłoszenia roszczenia o statusie zwrotu.

3. Jak uzyskać zwrot pieniędzy z Apple App Store za pomocą iTunes na Macu lub Windowsie?

Za pomocą iTunes możesz również otrzymać zwrot pieniędzy za przypadkowy zakup. Ta metoda różni się nieco od poprzednich, ale może odzyskać Twoje pieniądze.

�Krok 1: Otwórz iTunes na Macu lub Windowsie, cokolwiek Ci odpowiada. Wybierz App Store dostępny w górnej części okna.

kliknij-wyświetl-konto-w-itunes

Krok 2: Kliknij opcję Konto znajdującą się po prawej stronie. Wprowadź dane logowania do konta Apple, jeśli zostaniesz o to poproszony.

Krok 3: Przejdź do Historii zakupów i otwórz Zobacz wszystko.

kliknij-wyświetl-wszystko-w-itunes

Krok 4: Pojawia się lista aplikacji, wyszukaj tę, którą kupiłeś. Jeśli masz trudności ze znalezieniem aplikacji, spróbuj zmienić zakres dat po lewej stronie.

wybierz-wadliwy-zakup

Krok 5: Kliknij Zgłoś problem wyświetlający się poniżej aplikacji.

zgłoś-problem-w-itunes

Krok 6: Następnie wybrałeś problem z menu. Wprowadź wszystkie jego dane i prześlij. Gdy zespół Apple przeanalizuje Twoją prośbę, udzieli odpowiedzi na temat statusu wniosku o zwrot pieniędzy.

konwertuj-swój-e-commercet

Ostatnie słowa

Przy tych wszystkich metodach jedno jest jasne, że otrzymywanie zwrotów w Apple App Store nie jest tak typowe. Jeśli Twoja prośba o zwrot pieniędzy jest uzasadniona, zostanie przetworzona w ciągu tygodnia. W niektórych przypadkach ta luka czasowa może nawet się powiększyć. W razie potrzeby zespół Apple może również skontaktować się z Tobą w sprawie Twojego roszczenia. Dlatego zachowaj ważność swoich powodów i pozostaw resztę zespołowi Apple, oni się tym zajmą.

Joe Parker

We boast of the best in the industry plugins for eCommerce systems and has years of experience working with eCommerce websites. We provide best plugins for platforms like - Magento, Prestashop, OpenCart and Shopify . We also provide custom module development and customization services for the website and modules..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *