refund-for-your-apple-app-store-purchase

Jak uzyskać zwrot pieniędzy za zakup w sklepie Apple App Store?

Są chwile, kiedy przypadkowo coś kupujesz w sklepie Apple App Store, a później źle się z tym czujesz. Może być wiele przyczyn tych wadliwych zakupów. Czasami aplikacja przestaje działać po zakupie lub może nawet nie spełnić Twoich wymagań. W obu przypadkach uzyskanie zwrotu pieniędzy jest dużym wyzwaniem przed tobą. Apple oferuje zwrot pieniędzy za produkty, Apple App Store nie oferuje żadnej bezpłatnej usługi ani procesu filmowego, ale w przypadku, gdy przywrócisz swój zakup, z pewnością ci pomogą. Prawidłowy powód żądania zwrotu pieniędzy może odzyskać pieniądze bez żadnych kłopotów. Jeśli stale będziesz wysyłać prośby o zwrot środków, nie zobaczysz żadnych postępów. Wystarczy jedna uzasadniona prośba. Sklep Apple sprawdza Twoje roszczenie o zwrot pieniędzy przed jego zatwierdzeniem lub odrzuceniem. Umożliwiają one zwrot za zakupy dokonane w ciągu 90 dni. Jeśli złożysz prawdziwą prośbę wkrótce po dokonaniu zakupu, zostanie ona łatwo zaakceptowana. Teraz powstaje pytanie, w jaki sposób można poprosić o kwotę zwrotu z Apple App Store w różnych sytuacjach? Oto odpowiedź na to samo:

1. Jak uzyskać zwrot pieniędzy z Apple App Store za pomocą iPhone'a lub iPada?

Na iPhonie lub iPadzie możesz wygodnie wysłać prośbę o zwrot za pośrednictwem poczty e-mail z powodu błędnego zakupu. W przypadku, gdy sklep Apple nie podał żadnych bezpośrednich linków do zgłaszania problemu, w przypadku otrzymania wiadomości e-mail możesz zgłosić problem do sklepu Apple Store. Poniżej znajdują się instrukcje dotyczące przesyłania raportu:

Krok 1: Otwórz aplikację e-mail na urządzeniu i wyszukaj potwierdzenie zakupu w skrzynce odbiorczej poczty. Jeśli pamiętasz datę, wyszukiwanie może być łatwiejsze, jeśli nie po prostu wyszukasz wiadomość, dopóki jej nie znajdziesz.

Krok 2: Po znalezieniu wiadomości otwórz ją w aplikacji i dotknij opcji Zgłoś problem.

Zgłoś problem

Krok 3: Po dotknięciu otworzy się nowa karta, zaloguj się na swoje konto Apple.

zaloguj się na konto-itunes

Krok 4: Jeśli pojawi się prośba o jakąkolwiek weryfikację, wpisz kod, w przeciwnym razie przejdź do następnego kroku.

Krok 5: Pojawia się rozwijane menu z różnymi opcjami. Wybierz problem, który chcesz zgłosić, i dotknij przycisku Prześlij. Wprowadź wszystkie szczegóły dotyczące problemu.

wybierz-problem-i-stuknij-prześlij

Twój raport został przesłany. Zespół Apple powróci z informacją o tym, czy Twoje roszczenie zostało zatwierdzone, czy nie po kilku dniach.

2. Jak uzyskać zwrot pieniędzy z Apple App Store za pomocą przeglądarki internetowej?

Jeśli w jakiś sposób nie masz dostępu do systemu lub smartfona, który został użyty przy zakupie, nadal możesz ubiegać się o zwrot pieniędzy. W tym celu wystarczy przeglądarka internetowa z stabilnym połączeniem internetowym, niezależnie od urządzenia.

Krok 1: Otwórz przeglądarkę i przejdź do strony raportu Apple z następującym adresem: reportaproblem.apple.com i dostęp do swojego Apple ID.

Zgłoś problem

Krok 2: Wybierz wadliwy produkt, który kupiłeś i chcesz otrzymać zwrot pieniędzy, i dotknij opcji Zgłoś problem.

Krok 3: Po znalezieniu tego produktu wybierz zgłoś problem i prześlij uzasadnienie wraz ze wszystkimi istotnymi informacjami. Zostaniesz poinformowany przez firmę Apple po kilku dniach zgłaszania roszczenia o statusie zwrotu kosztów.

3. Jak uzyskać zwrot pieniędzy w sklepie Apple App Store za pomocą iTunes na komputerze Mac lub Windows?

Za pomocą iTunes możesz również otrzymać zwrot kosztów za przypadkowy zakup. Ta metoda różni się nieco od poprzednich, ale może odzyskać pieniądze.

?Step 1: Otwórz iTunes na komputerze Mac lub Windows, cokolwiek ci pasuje. Wybierz App Store dostępny w górnej części okna.

click-on-view-account-in-itunes

Krok 2: Kliknij opcję Konto po prawej stronie. Wprowadź dane logowania do konta Apple, jeśli zostaniesz o to poproszony.

Krok 3: Przejdź do Historii zakupów i otwórz Zobacz wszystko.

click-on-view-all-in-itunes

Krok 4: Pojawi się lista aplikacji, wyszukaj tę, którą kupiłeś. Jeśli masz trudności ze znalezieniem aplikacji, spróbuj zmienić zakres dat po lewej stronie.

wybierz wadliwy zakup

Krok 5: Kliknij Zgłoś problem pojawiający się poniżej aplikacji.

zgłoszenie problemu w itunes

Krok 6: Następnie wybrałeś problem z menu. Wprowadź wszystkie szczegóły i prześlij. Gdy Zespół Apple sprawdzi Twoją prośbę, odpowie Ci na temat Twojego statusu prośby o zwrot pieniędzy.

Ostatnie słowa

Dzięki tym wszystkim metodom oczywiste jest, że nie jest to typowe, aby uzyskać zwrot pieniędzy ze sklepu Apple App Store. Jeśli prośba o zwrot jest uzasadniona, zostanie przetworzona w ciągu tygodnia. W niektórych przypadkach ta różnica czasowa może nawet wzrosnąć. W razie potrzeby zespół Apple może również skontaktować się z Tobą w sprawie roszczenia. Zachowaj więc uzasadnienie i pozostaw resztę zespołowi Apple, a oni się tym zajmą.

Joe Parker

We boast of the best in the industry plugins for eCommerce systems and has years of experience working with eCommerce websites. We provide best plugins for platforms like - Magento, Prestashop, OpenCart and Shopify . We also provide custom module development and customization services for the website and modules..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *