attract-seller-during-holiday

Kalendarz świąteczny 2019: Jak sprzedawca może przyciągać klientów na rynku podczas wakacji?

Okres świąteczny rozpoczynają ludzie, którzy planują je wydać, a jednocześnie kupują nowe przedmioty zgodnie z ich potrzebami. Okres świąteczny przywraca uśmiech na twarzach klientów i sprzedawców. Klienci mogą teraz swobodnie sprawdzać przedmioty, których potrzebują, podczas gdy sklep internetowy ma teraz ogromne możliwości sprzedaży produktów klientom. Dlatego jest to jeden z najbardziej oczekiwanych okresów w roku. Wraz z nadejściem sezonu wakacyjnego większość sprzedawców na rynku musi wymyślić lepsze pomysły, aby uzyskać lepszą sprzedaż. My

wykres wakacyjny

Jeśli nadamy odpowiedni wygląd rynek wielu dostawców wtedy możemy łatwo zdać sobie sprawę, że między rynkami istnieje wyraźna konkurencja między sprzedawcami. Wszyscy sprzedawcy chcą uzyskać lepszą sprzedaż i zarabiać wyższe zyski, co jest jedynym kryterium ustalania się na rynku. Lepsze podejście i właściwe połączenie z klientami to klucz do dotarcia do maksymalnych klientów i dokonania ogromnej sprzedaży. Sprzedawcy mogą kształtować informacje o kliencie na swoją korzyść i starać się sprzedawać je klientom. Sklep internetowy zmienił rynek z pomocą sprzedający już sprzedają, więc każdy sprzedawca musi udowodnić wartość swoich produktów, aby zostać wybranym i uzyskać wysoką sprzedaż. Omówmy niektóre techniki, które mogą być stosowane przez sprzedawców, aby przyciągnąć klientów do zakupu na rynku wielu sprzedawców w czasie wakacji.

1.

atrakcyjne tematy

Co może być lepszym pomysłem niż wykorzystanie świątecznego motywu dla twojego sklepu z produktami na rynku. Wykorzystanie odpowiednich motywów jest jednym z istotnych czynników, które pomagają klientom połączyć się ze sklepem internetowym mentalnie. Więcej odwiedzających chce odkryć swoje produkty, gdy zobaczą ekscytujące i atrakcyjne tematy pasujące do sytuacji i sezonu. Dlatego sprzedawca musi właściwie wykorzystać motywy i układ, aby wydobyć to, co najlepsze w prezentacji produktu.

2.

super-sprzedaż

Większość klientów czeka na pełny rok, aby dokonać zakupu. W takim przypadku, jeśli klient widzi serię wyprzedaży flash na dowolnym produkcie, będzie on skłonny dokonać zakupu. Pomaga w podnoszeniu morale klienta, a także daje klientowi poczucie lepszej oferty. Klient czuje się tak, jakby tworzył produkt po jego zakupie przy określonej stawce% zniżki. Tak więc jedna z ważnych technik, które mogą być stosowane przez sprzedawców, aby uzyskać lepsze zyski.

3.

oferty jumbo

Oferty jumbo mogą być mieszane z super sprzedażą, ale są zupełnie inne. Podczas gdy super sprzedaż obejmuje znaczną część różnych produktów, oferta jumbo obejmuje oferty oferowane przez sprzedającego na wybrane marki, a stawka może wynosić nawet 30% ceny pierwotnej, a jednocześnie sprzedawca może również zapewnić pewien rodzaj szansy dla klienta na wzięcie udziału w losowaniu, w którym mają szansę wygrać mega nagrodę za sezon. Większość klientów chciałaby spróbować szczęścia i dokonać zakupu.

4.

lepsze opcje zakupu

Wraz z nadejściem okresu świątecznego klient jest skłonny wydać znaczne kwoty na produkty. Teraz od sprzedawców zależy, w jaki sposób zwiększyć sprzedaż klientom. W większości przypadków klient poleca dokonanie zakupu i musi zapłacić kwotę za pomocą innego nośnika. Dlatego sprzedawca musi uwzględnić maksymalną liczbę opcji płatności dla właścicieli sklepu internetowego. Cóż, co może być gorsze niż klient, który anulował transakcję tylko z powodu opcji zakupu? Więcej opcji płatności może obejmować różne akceptacje kart i COD, a lepszym rozwiązaniem byłoby zapewnienie klientom części nagrody w formie płatności za pośrednictwem wybranych trybów.

5.

dostępność produktu

Klient chciałby dokonać zakupu tylko po tym, jak uzna przydatność produktu i jego wartość w wydatkowaniu takiej kwoty. Dlatego większą szansę na dokonanie sprzedaży produktów stanowiłaby duża dostępność. Sprzedawcy muszą mieć duży zbiór produktów, aby nie zabrakło im produktów. Klienci mogą otrzymać różne opcje, gdy pytają o produkty. Sprzedający musi być przygotowany na najgorszy scenariusz, w którym popyt na produkty może przekroczyć pierwotne oczekiwania.

6.

Darmowa dostawa

Klient chciałby otrzymać bezpłatną pomoc wysyłkową po dokonaniu zakupu. Wraz z nadejściem sezonu świątecznego każdy dobry gest przedstawiony przez sprzedawców może bezpośrednio doprowadzić do konwersji. Klient może czuć się dobrze z dostarczoną im pomocą jakościową i może rozważyć dokonanie kolejnego zakupu u sprzedawcy. Dlatego sprzedawca musi starać się zapewnić klientowi wszelką potrzebną pomoc. W każdym razie, zapewnienie bezpłatnej pomocy podczas wakacji może oznaczać niewielki symbol miłości od sprzedającego w prezencie. Pomaga także w poprawie liczby zadowolonych klientów.

Wnioski

Sezon wakacyjny przynosi wiele możliwości sprzedawcom. Tak więc sprzedawca musi przygotować stronę internetową, aby dokonać ogromnej sprzedaży w okresie świątecznym. Zapewnienie właściwego podejścia i niewielkich informacji o zachowaniu i zrozumieniu klienta może pomóc sprzedającemu w osiągnięciu ogromnych zysków, a także udoskonalić bazę klientów sklepu w celu uzyskania przyszłych referencji.

?To również Cię zainteresuje:

Dlaczego powinieneś sprzedawać w Marketplace eCommerce?
5 sposoby na przyciągnięcie sprzedawców na rynku online dla wielu dostawców
Jak zdobyć Marketplace: przewodnik krok po kroku?
W jaki sposób moduł Multi vendor Marketplace jest dobrą okazją dla administratora sklepu?
Jak uruchomić Marketplace jak Etsy i Ebay?


Joe Parker

We boast of the best in the industry plugins for eCommerce systems and has years of experience working with eCommerce websites. We provide best plugins for platforms like - Magento, Prestashop, OpenCart and Shopify . We also provide custom module development and customization services for the website and modules..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *