5 najważniejszych zalet mCommerce (handlu mobilnego) dla biznesu online

Top-5-Advantages-of-mCommerce-mobile commerce

mCommerce przewyższa wykorzystanie komputerów stacjonarnych w każdej dziedzinie, od bankowości po zakupy. Handel elektroniczny ma wiele zalet, ale wiesz, że z zaletami wiąże się wiele wyzwań. Często to, co sprawia, że ​​marketing mobilny jest świetny, jest jednocześnie tym, co otwiera go na większe ryzyko. Handel mobilny wpływa na życie sprzedawców detalicznych i ich konsumentów. W świecie Netizens musimy iść ramię w ramię. Czy masz pojęcie o tym, ile czasu przeciętna osoba codziennie spędza w Internecie? Jedno z badań mówi, że przeciętny użytkownik mobilny spędza 3 godziny i 15 minut dziennie. Ten powód wystarczy, aby wyjaśnić ciągłe zapotrzebowanie biznesu mobile commerce (m-commerce). Zrozumienie zalet korzystania z aplikacji mobilnej w porównaniu z witryną na komputery stacjonarne daje możliwość utrzymania przychodów ze sprzedaży przy jednoczesnym wzroście cyfrowym. Mobilność daje wiele możliwości, zarówno do komunikować się z nowymi klientami oraz umożliwienie markom zwiększania udziału w rynku w miarę zdobywania wglądu w zachowania klientów. Liczba użytkowników telefonów komórkowych na świecie wynosi obecnie 3.5 miliarda, co oznacza, że ​​44.81% światowej populacji posiada telefon komórkowy. Będziesz świadkiem stałego wzrostu w eCommerce i Rynek mCommerce w nadchodzących latach, gdy użytkownicy będą się rozwijać, aby uzyskać produkty dla swoich wygody za pomocą kliknięcia mobilnego. Teraz trochę wyjaśnię kluczowe zalety mCommerce lub firmy mobilne.

Kupuj i sprzedawaj w biegu

Handel mobilny ułatwia konsumentom, za pośrednictwem urządzeń bezprzewodowych, odkrywanie produktów dostępnych na rynku. Aby kupić produkty lub usługi, klienci nie muszą jechać na rynek. Mogą po prostu odwiedzić aplikację internetową lub sklep i wykonać swoją pracę.

Kupuj i sprzedawaj w dowolnym miejscu dzięki mobilnemu handlu

Zmniejsza dodatkowe wysiłki, oszczędza pieniądze i czas, co jest zaletą mCommerce. Obsługiwane urządzenia, takie jak telefony komórkowe i tablety, zwiększyły popyt na witryny internetowe na różne urządzenia i aplikacje mobilne.

Lepszy zasięg

Handel mobilny umożliwia markom dotarcie do nowych klientów, których wcześniej nie brały pod uwagę. Przewiduje się, że w roku 2021 trzy czwarte dorosłych na świecie będzie posiadać smartfony. W przypadku marek ta szeroka baza użytkowników zapewnia kilka przyszłych potencjalnych klientów. Poprzez zmianę nastawienia i nacisku na odróżnienie się od rywali, handel mobilny pozwala markom uciec od problemów z nasyceniem rynku. Biorąc pod uwagę zalety handlu mobilnego, oferują one markom wszechstronne możliwości dystrybucji w miarę otwierania i odkrywania nowych rynków.

Wygoda, szybkość i wiarygodność

Minęły już czasy, kiedy mały ekran telefonu komórkowego, mniejsze klawiatury i ograniczona pamięć telefonu komórkowego były głównym problemem handlu mobilnego. Teraz, z pojawiającą się technologią, mCommerce jest najwygodniejszym sposobem robienia zakupów, a szybkie sieci zapewniają przewagę. Zaletą mCommerce jest to, że nie wymaga dodatkowego wysiłku przy dokonywaniu transakcji. Mobilna responsywna strona internetowa z kilkoma identyfikatorami zaufania wystarczy, aby zdobyć zaufanie klienta.

Localization

Handel mobilny specjalizuje się w wykorzystywaniu danych konsumenckich, takich jak geolokalizacja, w celu optymalizacji usługi, a ostatecznie w celu zwiększenia sprzedaży. Hiperlokalne rynki są w trendzie po wybuchu COVID 19. Epidemia stała się zaletą dla sprzedawców internetowych. Dzięki temu marki mogą docierać do klientów we właściwym czasie, niezależnie od tego, czy szukają produktu o północy, czy robią zakupy w przerwie obiadowej za pośrednictwem aplikacji mobilnej. W tych momentach przed podjęciem decyzji o zakupie technologia śledzenia geograficznego i zautomatyzowane reklamy pomagają sprzedawcom detalicznym wchodzić w interakcję z tymi klientami, zwiększając szanse na zakończenie zakupu.

Personalizacja i ulepszony UX

Nie ma nic bardziej interesującego dla konsumentów niż spersonalizowane doświadczenie. Oszczędza to ich czas, sprawia, że ​​czują się doceniani, kochani, dlatego niektóre z najpopularniejszych firm handlu elektronicznego zawsze wykorzystują w pełni swój potencjał dostosowywania. wysyłaj spersonalizowane powiadomienia push. Personalizacja raz po raz okazała się sekretnym składnikiem sukcesu handlu elektronicznego, szczególnie w czasach uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji. Dlatego, aby zmaksymalizować zyski, zapewnienie bezproblemowego doświadczenia użytkownika jest koniecznością. Ulepszony UX to główna zaleta mCommerce.

Końcowa myśl

To są główne zalety M-Commerce dla Twoich firm. Oczywiste jest, że handel mobilny zapewnia ogromne korzyści detalistom i markom, niezależnie od tego, czy chcą wejść na nowy rynek, czy wprowadzić nowy produkt. Dane i łączność oferowane przez handel mobilny mogą być doskonałym sposobem na zwiększenie udziału w rynku. Niemniej jednak z tymi korzyściami wiążą się również wyzwania. Jako właściciel firmy w obecnej sytuacji rynkowej nigdy nie będziesz w stanie zaprzeczyć triumfowi i dominacji M-Commerce. Utwórz aplikację mobilną za pomocą Plugin Aplikacja mobilna dostępne dla głównych platform eCommerce, takich jak PrestaShop, Magento, OpenCart, WooCommerce itp.

Zalecane lektury:

Vishakha Nathani

Vishakha Nathani

Vishakha can be found writing, crafting or digging Earth. Her love for writing made her switch her profession from a Geologist to a Writer. Additionally, she likes keeping herself engaged in crafting and redecorating spaces. You might found her posting 3 am poetry on her Instagram story. Her proclivity for writing is never-ending.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *