Role of Voice Search in eCommerce

Role of Voice Search in eCommerce

Wraz z codziennym postępem technologicznym zakupy online stały się zbyt wygodne. Wyszukiwanie głosowe stało się kolejną wielką rzeczą w branży. Wraz z popularnością oprogramowania głosowego, takiego jak Siri firmy Apple, Asystent Google, Amazon Echo i Alexa oraz Cortona, wyszukiwanie głosowe wyznaczyło trend. Ludzie przystosowali się do wyszukiwania głosowego i zapoznali się z nim. Marki również skorzystały z tej okazji, aby zapewnić konsumentom bezproblemowe zakupy.

Statystyki wyszukiwania głosowego

Comscore informuje, że do 2020 r. prawie 50% wyszukiwań będzie polegało na wyszukiwaniu głosowym. Google stwierdził również, że 2 na 10 wyszukiwań odbywa się za pomocą głosu, a oczekuje się, że liczba ta wzrośnie w nadchodzących latach. Raporty również to sugerują Szacuje się, że zakupy głosowe zarobią 40 miliardów dolarów do 2022 roku.

Wpływ wyszukiwania głosowego na handel elektroniczny

Wyszukiwanie głosowe zachęciło do szybkiego wyszukiwania, dlatego ludzie bardzo często używają poleceń głosowych do wyszukiwania na komputerach stacjonarnych, telefonach komórkowych i tabletach. Po prostu mówią, a asystent głosowy pomaga im w wyszukiwaniu. Czy to nie jest niesamowite? Nie musisz otwierać strony internetowej ani aplikacji, wpisywać nazwę produktu, a następnie wyszukiwać. Możesz po prostu powiadomić asystenta, czego szukasz, a on przedstawi Ci pożądane wyniki wyszukiwania. Wiele witryn eCommerce ma również włączoną opcję wyszukiwania głosowego w pasku wyszukiwania, dzięki czemu kupujący mogą wyszukiwać produkty lub kategorie w witrynie za pomocą polecenia głosowego. Jeśli chcesz również dodać opcję wyszukiwania głosowego na swojej stronie, możesz zapoznać się z naszą Moduł wyszukiwania głosowego umieszcza mikrofon w polu wyszukiwania, dając użytkownikom możliwość wyszukiwania głosowego. Moduł jest obecnie dostępny dla PrestaShop i wkrótce będzie dostępny dla Magento , jak również.

Jak zoptymalizować witrynę eCommerce pod kątem wyszukiwania głosowego?

Aby upewnić się, że wyszukiwarka w Twojej witrynie dostarcza trafne wyniki podczas wyszukiwania głosowego, a zakupy konsumentów nie są utrudnione, rozważ następujące kluczowe punkty.

1. Długie słowa kluczowe

Wyszukiwanie głosowe nie powinno być optymalizowane tylko dla małych słów kluczowych; musi również wziąć pod uwagę słowa kluczowe z długiego ogona. Wyszukiwanie głosowe różni się od wyszukiwania typu. Kiedy ludzie używają poleceń głosowych, zwykle używają słów kluczowych z długim ogonem, aby uzyskać dokładne wyniki. Pamiętaj więc o tym, aby było skuteczne. Ale w tym celu ważne jest, aby zrozumieć zwyczaje konsumentów dotyczące sposobu wyszukiwania.

2. Pytania

pytania

Najczęstszym zastosowaniem wyszukiwania głosowego jest zadawanie pytań. Ludzie rozpoczynają wyszukiwanie od tego, dlaczego, co, gdzie, które, używając poleceń głosowych, co nie jest tak powszechne, gdy je wpisują. Na przykład, jeśli użytkownik chce wyszukać smartfony poniżej 200 USD, po prostu wyszuka, wpisując „smartfony poniżej 200 USD”, podczas gdy w przypadku tego samego wyszukiwania za pomocą poleceń głosowych użytkownik zapyta: „Jakie są najlepsze smartfony poniżej 200 USD?” Widzisz różnicę w podejściu? Jest tam sugerowana optymalizacja witryny pod kątem pytań. Tego rodzaju zapytania głosowe gwałtownie wzrosły w ostatnim czasie.

3. Język naturalny

Twoja witryna eCommerce powinna być zoptymalizowana pod kątem zrozumienia i przetwarzania prostego i prostego języka angielskiego używanego przez ludzi. Dodaj kilka popularnych terminów, tytułów produktów w języku naturalnym, których ludzie używają podczas wyszukiwania głosowego, aby wyszukiwarka mogła łatwo zrozumieć, co miał na myśli użytkownik.

4. Wyszukiwanie lokalne

wyszukiwanie lokalne

Wyszukiwanie głosowe służy głównie do znalezienia pobliskich rzeczy, takich jak najlepsze szpitale kardiologiczne w pobliżu, najlepsze restauracje w pobliżu, najlepsze sklepy AC w ​​pobliżu itp., Które możemy również określić jako wyszukiwania lokalne. Upewnij się, że Twoja firma jest wymieniona w Google i zoptymalizowana pod kątem wyszukiwania głosowego, aby mogła być wyświetlana lokalnie w wynikach wyszukiwania za każdym razem, gdy zostanie przeprowadzone podobne wyszukiwanie.

Final Thoughts

Wyszukiwanie głosowe to przyszłość eCommerce. Ludziom wygodniej jest wchodzić w interakcje z wyszukiwarkami za pomocą głosu, a nie pisania. Sztuczna inteligencja jest na tyle zaawansowana, że ​​w najbliższych latach poziom dokładności wyszukiwania głosowego będzie bardzo wysoki i będzie silnie dominował nad wszystkimi innymi. To całkowicie zmieni sposób robienia zakupów online. Oprócz wyszukiwania głosowego powinieneś również skupić się na wyszukiwaniu obrazów. Dodaj opcję wyszukiwania obrazów w swojej witrynie internetowej, aby użytkownicy, którzy nie podadzą nazwy produktu i chcą mieć podobny produkt, mogą znaleźć powiązane wyniki, jeśli takie istnieją, po przesłaniu obrazu. Jest to możliwe dzięki naszemu modułowi wyszukiwania grafiki, który jest dostępny dla PrestaShop i OpenCart. Jeśli więc chcesz dodać funkcję wyszukiwania obrazów również do swojej witryny, możesz rozważyć skorzystanie z pomocy tego modułu. Aby uzyskać pomoc dotyczącą modułu, możesz skontaktować się z nami pod adresem support@knowband.com

Manish Barthwal

Manish Barthwal

Following his passion for writing, Manish has been providing value to his readers through his write-ups. He predominantly writes for the e-commerce industry. Apart from writing, Manish's love for cricket is unmatchable. He is an ardent cricket fan.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *