benefits-of-a-loyalty-program-for-your-online-business

Korzyści z programów lojalnościowych dla Twojej firmy internetowej

Co to są programy lojalnościowe? Dlaczego stały się ważnym elementem dla firm internetowych? Jakie są zalety programów lojalnościowych dla klientów? Jak działają programy lojalnościowe? Jeśli masz te pytania w głowie, wylądowałeś we właściwym miejscu, aby uzyskać odpowiedź na wszystkie te pytania. Zaczynajmy. Kiedy branża eCommerce była mniej zatłoczona, a ludzie mieli ograniczone możliwości robienia zakupów online, Brands nie był zbytnio zaniepokojony utratą klientów. Ponieważ wyborów było niewiele, ludzie robili zakupy pod tą samą marką, z której robili zakupy wcześniej. Ale dzisiaj, kiedy sektor eCommerce ogromnie się rozwinął, ludzie mają niezliczone możliwości robienia zakupów. Doprowadziło to do utraty klientów przez markę wobec konkurentów, i dlatego powstały programy lojalnościowe.

Co to jest program lojalnościowy?

Program lojalnościowy jest strategią marketingową stosowaną przez marki, w ramach której nagradzają kupujących zachęty lub punkty lojalnościowe za każdym razem, gdy dokonują zakupu w swojej witrynie / sklepie. Punkty są przyznawane, aby klient kontynuował zakupy tej samej marki w swoich przyszłych zakupach.

Jak działają programy lojalnościowe dla klientów?

Na początek klient dokonuje zakupu i otrzymuje punkty w swoim portfelu. Jest to w zasadzie gest marki, aby podziękować klientom za wybranie marki do robienia zakupów. Po otrzymaniu punktów lojalnościowych klienci mogą wymienić je na rabat przy następnym zakupie. To, co ekscytujące w programach lojalnościowych dla klientów, to ciągły cykl, w którym klienci otrzymują wynagrodzenie za każdy zakup. Dlatego klienci nadal kupują, otrzymują nagrody, a następnie wykorzystują je podczas realizacji transakcji, i tak działa cykl programu lojalnościowego. Rodzaje programów lojalnościowych różnią się w zależności od firmy, ale wszystkie koncentrują się wokół jednego celu – Uczynienie klientów lojalnymi wobec marki lub w skrócie, budowanie lojalność klientów.

Korzyści z programów lojalnościowych dla klientów

Program lojalnościowy oferuje wiele korzyści. W tym artykule przedstawiłem 6 najważniejszych korzyści płynących z programów lojalnościowych dla Twojego biznesu online.

1. Poprawa utrzymania klienta

Pierwszą i najważniejszą zaletą programu lojalnościowego jest to, że pomaga poprawić utrzymanie klientów. Mam na myśli, że każdy program lojalnościowy ma jedenstrategie utrzymania klienta. Czy wiesz, że około 60% detalistów uważa utrzymanie klientów za największą przeszkodę? Programy lojalnościowe do pewnego stopnia eliminują tę przeszkodę.

2. Wzrost sprzedaży

zwiększyć sprzedaż za pomocą programów lojalnościowych

Naprzód dzięki korzyściom płynącym z programów lojalnościowych rośnie sprzedaż. Programy lojalnościowe są bardzo skuteczne w zwiększaniu przychodów z handlu elektronicznego. Oferowanie klientowi punktów lojalnościowych za kupowanie produktów zapewnia wielokrotne zakupy i pomaga pozyskać lojalność klientów w miarę upływu czasu. Gdy zdobędziesz ich lojalność, prawdopodobnie będą bardziej ufać Twojej marce i wolą ją od konkurencji. A kiedy staną się Twoimi lojalnymi klientami, Twój wykres sprzedaży często pozostanie wysoki. Co jeśli powiem Ci, że obecni klienci przyczyniają się do 65% działalności firmy? Myślę, że to wystarczy, abyś zrozumiał znaczenie programów lojalnościowych dla klientów.

3. Programy lojalnościowe są opłacalne

Utrzymanie obecnych klientów jest stosunkowo tańsze niż pozyskiwanie nowych. Wiarygodność zbudowana z istniejącymi klientami wymagałaby dużo wysiłku, czasu i pieniędzy. Przekształcenie nowego klienta w lojalnego klienta wymagałoby takiego samego zaangażowania. Ale twoi dotychczasowi klienci przeszli przez twoją podróż, dlatego koszt przekonania ich do regularnych zakupów jest mniejszy niż to, co byłoby wymagane, aby wpłynąć na nowych klientów. Badania wskazują, że pozyskanie nowych klientów kosztuje 5 razy więcej niż utrzymanie obecnych.

4. Przenieś relacje z klientami na wyższy poziom

przenieść relację z klientem na wyższy poziom

Rozwój jako marka wymaga zdrowych relacji z klientami i

5. Zwiększ świadomość marki

Zwiększ świadomość marki za pomocą programów lojalnościowych

Dodatkowymi zaletami programów lojalnościowych dla klientów są zwiększenie świadomości marki. Jeśli klient otrzyma punkty lojalnościowe przy zakupie, prawdopodobnie zaproponuje Twoją markę swoim znajomym, rodzinie, współpracownikom lub krewnym. Tych klientów nazywamy rzecznikami marki, którzy mówią ustnie o Twojej marce

6. Programy lojalnościowe cieszą klientów

Programy lojalnościowe dla klientów gwarantują satysfakcję i szczęście klientów. Każdy klient pokochałby go, gdyby otrzymał nagrodę za zakup. Klienci również doceniliby to za to i będą bardziej lubić Twoją markę. Odzwierciedla to, że postrzegasz ich nie tylko jako jednorazowych klientów, ale także chcesz utrzymywać z nimi zdrowe relacje w przyszłości.

Moduł punktów lojalnościowych KnowBand

Jeśli chcesz również skonfigurować program lojalnościowy dla swojego biznesu eCommerce, nasz moduł punktów lojalnościowych pomoże Ci to zrobić skutecznie. Pomaga nie tylko w utrzymaniu klientów, ale także daje możliwość pozyskania nowych klientów. W jaki sposób? Moduł punktów lojalnościowych umożliwia nagradzanie premii za dołączenie do nowych użytkowników, którzy zarejestrują się w Twojej witrynie i dokonają zakupu. Klienci mogą korzystać z punktów lojalnościowych w postaci kuponu rabatowego. Jest to bogaty w funkcje moduł, który pozwala zdefiniować szereg warunków, w których klient może zdobywać punkty lojalnościowe, na przykład, gdy użytkownik dokonał zakupów za określoną kwotę lub określoną ilość itp. Mówiąc prosto, użytkownik będzie kwalifikować się do otrzymania punktów lojalnościowych dopiero po spełnieniu warunku określonego przez kupca. Aby uczynić rzeczy bardziej interesującymi, możesz zaskoczyć swoich klientów, przyznając punkty lojalnościowe w portfelu ich sklepu w dowolnym momencie. Knowband oferuje moduł Punktów Lojalnościowych dla PrestaShop, OpenCart i Magento. Sprawdź moduł, aby poznać jego pełne funkcje i zalety-

Dodatek do punktów lojalnościowych PrestaShop

Rozszerzenie punktów lojalnościowych OpenCart

Magento

Do Ciebie

Ponad 80% kupujących online stwierdziło, że programy lojalnościowe zachęcają ich do kontynuowania zakupów od niektórych marek. Dlatego po prostu nie można przeoczyć zalet programów lojalnościowych. Twoja konkurencja gdzieś odbiera twoim potencjalnym klientom program lojalnościowy. Najwyższy czas, abyś miał podobny program. Nie zastanawiaj się nad tym, co robią Twoi konkurenci. Skoncentruj się na tym, co możesz zrobić, aby zmotywować klientów do pozostania lojalnym. Mam nadzieję, że dzięki tym informacjom zrozumiałeś, jak ważne są programy lojalnościowe dla klientów. Jeśli chcesz dodać coś do tego artykułu, możesz zostawić komentarz poniżej. Aby uzyskać pomoc lub zapytania dotyczące modułu, możesz skontaktować się z nami pod adresem support@knowband.com

Statystyki zebrane zInvesp


Manish Barthwal

Manish Barthwal

Following his passion for writing, Manish has been providing value to his readers through his write-ups. He predominantly writes for the e-commerce industry. Apart from writing, Manish's love for cricket is unmatchable. He is an ardent cricket fan.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *