Why Product Reviews are important in eCommerce

Dlaczego recenzje produktów są ważne w eCommerce?

Recenzje produktów są prawdopodobnie najbardziej użytecznym sposobem na wyeliminowanie obaw kupujących dotyczących produktu. optymalizacja strony kasy ale Invesp)

Co to jest przegląd produktu?

Recenzje produktów to opinie lub opinie klientów dotyczące konkretnego produktu. Wiele firm internetowych umieszcza sekcję recenzji na swojej stronie internetowej, aby umożliwić klientom ocenę i przegląd zakupionego produktu. Recenzja produktu pomaga innym użytkownikom zrozumieć produkt przed zakupem. Mogą czytać recenzje, wyrażać swoje zdanie i decydować, czy produkt warto kupić, czy nie. Jeśli nie dodałeś sekcji recenzji produktu na swojej stronie eCommerce, tylko z obawy przed negatywnymi recenzjami,

Znaczenie recenzji produktów

W tym piśmie podałem 6 powodów, dla których recenzje produktów są ważne dla Twojego biznesu eCommerce. Spójrzmy.

1. Recenzje produktów budują zaufanie

Gdy użytkownik trafia na Twoją stronę z zamiarem dokonania zakupu, pierwszą rzeczą, której szuka, są recenzje. Produkt mający dobre recenzje z pewnością byłby w stanie pomóc potencjalnemu klientowi w podjęciu decyzji o zakupie. Prawdopodobnie zaufaliby zarówno Twoim produktom, jak i Twojej marce. Amazon wyświetla średnie oceny produktów na podstawie informacji zwrotnych od klientów, u góry strony produktu, a na dole są opinie klientów. Ilekroć potencjalny klient odwiedza stronę produktu, od razu wyświetla oceny produktu wraz z liczbą osób, które oceniło ten produkt.

Związane z: 8 sposoby budowania zaufania i lojalności klientów

2. Recenzje produktów zapewniają lepszy wgląd w produkt

Słuchanie na podstawie wcześniejszych doświadczeń zakupowych pomaga potencjalnym klientom ustalić, czy produkt wcześniej spełniał oczekiwania klienta, czy nie. Mam na myśli, że Marki oczywiście będą starały się podkreślić każdą cechę produktu w najlepszy możliwy sposób, ale to klienci będą udzielać uczciwych opinii na temat produktu. Kiedy klient zostawia recenzję produktu, pomaga innym zrozumieć, czego mogą oczekiwać od produktu, jak działa, jakie są jego wady, jakie są jego zalety i wiele więcej.

3. Recenzje produktów pozwalają rozwiązać problemy z produktem

Jeśli większość klientów wskazuje ten sam problem w produkcie, to na Tobie spoczywa obowiązek usunięcia usterki, aby problem został rozwiązany. Tak, istnieje możliwość dotarcia uszkodzonego lub wadliwego produktu do klienta, ale zdarza się to tylko w przypadku kilku klientów. Jeśli problem jest poważny, musisz go przeanalizować i jak najszybciej rozwiązać. Mówiąc prościej, opinie klientów pomagają znaleźć luki w produkcie i dają możliwość improwizacji w tych obszarach.

4. Recenzje produktów działają jako dowód społeczny

Jedną z głównych zalet recenzji produktów jest to, że mogą zdziałać cuda dla Twojej marki. Często zdarza się, że marki podkreślają opinie swoich klientów na temat swoich produktów lub usług. Są to tak zwane referencje, które mają znaczący wpływ na zakup potencjalnego klienta.

Zaświadczenie

Wyświetlaj referencje na swoich stronach w mediach społecznościowych i na stronie głównej swojej witryny. Jest to jeden z najlepszych sposobów promocji Twojej marki, który może przyciągnąć dużą liczbę potencjalnych klientów do Twojej witryny, a także wywrzeć doskonałe wrażenie, gdy odwiedzający trafi na Twoją stronę.

5. Recenzje produktów zwiększają konwersje

Jeśli spełniasz oczekiwania klienta, recenzje produktów odegrają ogromną rolę w Twoich konwersjach. Ludzie otwarcie zrobiliby ci marketing, zostawiając pozytywne recenzje. I nawet jeden pozytywny przegląd może prowadzić do wzrostu współczynnika konwersji. Tak, pojawi się również kilka negatywnych recenzji, ale do czasu, gdy będą miały małą liczbę, nie musisz się bardzo martwić. Każdy klient nie może być zadowolony. Jeśli produkt ma jakość, a ludzie wyrazili pozytywne uwagi, coraz więcej osób będzie zachęcanych do zakupu tego produktu.

6. Recenzje produktów zmniejszają możliwości zwrotów

Jeśli nie wyświetlasz recenzji produktów, w jaki sposób kupujący online będą decydować o jakości produktu? Nie byliby na tyle pewni siebie, aby dokonać zakupu. Ponadto będą mieli wątpliwości dotyczące jakości produktu. Rozumiemy to w ten sposób. Masz produkt, ale nie podałeś opinii klientów. Teraz użytkownicy mogą mieć tylko nadzieję, że produkt nie okaże się wadliwy lub będzie niskiej jakości. Jest bardzo możliwe, że otrzymają prawdziwy produkt, ale jeśli nie, nie będą mieli innego wyboru niż złożenie wniosku o zwrot. Teraz zastanówmy się, jak można to rozwiązać za pomocą recenzji produktów. Produkt z dobrymi ocenami i recenzjami prawdopodobnie spotkałby się z mniejszą liczbą zwrotów, po prostu dlatego, że większość klientów jest z niego zadowolona, ​​podczas gdy z drugiej strony, jeśli negatywne recenzje dominują nad opiniami, oznacza to po prostu, że większość ludzi napotyka jakiś problem z tym. I w związku z tym ludzie nawet nie wybrali się na zakup.

Związane z: 8 prostych wskazówek, jak zmniejszyć zwroty produktów eCommerce

Bottom Line

Klient jest królem. To oni mogą przenieść Twój biznes na nowy poziom lub drastycznie go obniżyć. Ich opinie są bardzo ważne, ponieważ tylko ich doświadczenie decyduje o tym, jak dobry jest twój produkt. I nie ma się czego wstydzić mając negatywne recenzje. Są to uczciwe opinie ludzi, które sprawdzasz. Pokazuje także, że z otwartymi ramionami witasz wszystko, co użytkownik ma do powiedzenia. Ponieważ nie ma jeszcze żadnej technologii, która pozwoliłaby użytkownikom badać produkt online, znaczenie recenzji produktów staje się niezwykle ważne. Spraw, by recenzje były przyjemniejsze Przejrzyj moduł Przypomnienia i zachęty.

Dzięki modułowi Przypomnienie przeglądu i zachęty możesz zaoferować swoim klientom nagrody za każdą udaną recenzję. Możesz ustawić czas wysyłania przypomnień o recenzji pocztą e-mail, dostosować te e-maile, ustawić wartość zachęty i wiele więcej. Każda opublikowana recenzja zostanie najpierw przesłana do zatwierdzenia. Dopiero po zatwierdzeniu klient końcowy otrzymuje nagrody. Brzmi ekscytująco, prawda? Dostępny jest moduł Przypomnienie i zachęty do przeglądu produktu PrestaShop, OpenCart, Magento, Magento 2 platforma eCommerce! Jeśli chcesz dodać coś do tej treści, zostaw komentarz poniżej. support@knowband.com


Manish Barthwal

Manish Barthwal

Following his passion for writing, Manish has been providing value to his readers through his write-ups. He predominantly writes for the e-commerce industry. Apart from writing, Manish's love for cricket is unmatchable. He is an ardent cricket fan.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *