Czy dostosowanie na stronie PrestaShop jest naprawdę konieczne?

prestashop-website-customization

Posiadanie strony internetowej zgodnej z celami firmy jest tym, czego chce większość właścicieli sklepów internetowych. W tym celu dostosowanie strony internetowej PrestaShop odgrywa ogromną rolę. W przypadku witryn eCommerce w PrestaShop konieczne są modyfikacje i dostosowania, aby optymalnie uruchomić stronę. Chociaż PrestaShop ma domyślnie prawie każdą możliwą funkcję, nadal pozwala na nieograniczoną liczbę dostosowań w projekcie i funkcjonalności. Korzystanie z takiej platformy typu open source może okazać się opłacalne dla firm pod względem zwiększania przychodów i budowania lepszej reputacji marki. Dlatego ten artykuł ma na celu rozwinięcie niektórych dostosowań strony internetowej PrestaShop i wyjaśnienie, dlaczego są one niezbędne dla firm prowadzących handel elektroniczny. Poniżej znajdują się czynniki świadczące o tym, że dostosowania są koniecznością:

1. Ulepszenia interfejsu użytkownika i interfejsu użytkownika:

Wprowadzanie modyfikacji w witrynie lub aplikacji PrestaShop pomaga poprawić interfejs użytkownika i wrażenia użytkownika. Na przykład dostosowanie paska / menu nawigacji i uczynienie go lepkim menu ze wszystkimi odpowiednimi linkami może uprościć proces nawigacji dla odwiedzających witrynę. Wiele innych elementów na stronie można dostosować, aby strona była wygodniejsza w użyciu.

2. Dodatkowe funkcje:

Dodawanie dostosowań nie ogranicza się tylko do dodawania edycji graficznych i estetycznych. Na stronie PrestaShop można wprowadzić wiele dodatkowych funkcji, takich jak chatboty, hazardowe subskrypcje, logowanie społecznościowe i udostępnianie. Posiadanie tak dobrze zoptymalizowanej witryny eCommerce zwykle zapewnia lepsze odpowiedzi i recenzje od jej klientów, co prowadzi do lepszej reputacji online.

3. Bramki płatności:

W zależności od potrzeb firma eCommerce w PrestaShop może skonfigurować wiele różnych opcji płatności. Nie każdy potencjalny klient może korzystać z konwencjonalnego sposobu płatności. Dlatego dobrze jest mieć wiele opcji, aby poprawić komfort zakupów dla użytkowników.

4. Procesy kasowe:

Długotrwały proces realizacji transakcji można uprościć, wprowadzając prosty jedna strona do kasy dostosowywanie. Utwórz strony z kasami zawierające wstępnie wypełnione dane z poprzednich zakupów. Alternatywnie książkę adresową można dodać do obszaru szczegółów konta użytkownika. Dlatego podczas kasowania użytkownik będzie musiał po prostu wybrać adres z listy, zamiast ręcznie wpisywać cały adres.

5. Dostosowywanie strony głównej:

Strona główna jest obliczem strony internetowej i musi krótko odzwierciedlać zawartość i cel całej witryny. Dlatego większość gigantów eCommerce od czasu do czasu zmienia wygląd swojej strony głównej. Biorąc przykład na przykład sklep internetowy z odzieżą, ciągle aktualizują swoją stronę główną zgodnie z sezonowymi nowościami i wyprzedażami, na przykład – kolekcja jesienna, kolekcja wiosenna, wyprzedaż na koniec sezonu, wyprzedaż w czarny piątek itp. Pomaga to odwiedzającym stronę zapoznać się z najnowszymi trendami i produktami dostępnymi w tym sklepie internetowym.

Wskazówka: Użyj haczyków akcji, aby ustawić linki na obrazach strony głównej, aby przekierować klientów do odpowiednich produktów lub kategorii.

6. Dostosowywanie stopki:

Stopka to element, do którego najczęściej można uzyskać dostęp z dowolnej strony witryny. Większość kupujących ma tendencję do zejścia na dół

7. Opcja wsparcia czatu:

Aby nadążyć za wszystkimi zgłoszonymi problemami / zapytaniami dotyczącymi kupujących online i rozwiązać je za pomocą prostszych i skutecznych mediów, zintegruj obsługę czatu na swojej stronie internetowej.

Końcowe komentarze:

Dzięki takim niestandardowym funkcjom możliwe jest znacznie więcej. Firmy muszą korzystać z niezbędnych funkcji i uczynić swoją stronę internetową bardziej przyjazną dla użytkownika, funkcjonalną i zachęcającą do sprzedaży niż kiedyś. W przypadku wyżej omówionych lub jakichkolwiek innych funkcji dostosowywania, napisz do nas wiadomość na support@knowband.com?or visit KnowBand.

usługi personalizacji prestashop


Joe Parker

We boast of the best in the industry plugins for eCommerce systems and has years of experience working with eCommerce websites. We provide best plugins for platforms like - Magento, Prestashop, OpenCart and Shopify . We also provide custom module development and customization services for the website and modules..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *