Prestashop Return Manager | Return/Refund Policy

6 Porady dotyczące skutecznych zasad zwrotu / zwrotu pieniędzy

Dla kupujących online polityka zwrotu / zwrotu produktu ma większe znaczenie niż sam produkt. W Internecie może się zdarzyć, że wiele osób skarży się, że otrzymało produkt zupełnie inny niż ten, który faktycznie zamówił. Dzieje się tak również w przypadku dużych platform e-commerce. Poza tym konsumenci obawiają się o dostarczenie wadliwego elementu. Dlatego sprawdzają zasady zwrotu produktu przed jego zakupem, aby upewnić się, czy mogą uzyskać zwrot lub wymianę produktu w przypadku takiego nieszczęśliwego wypadku. Ok, zdecydowałeś się wprowadzić zasady zwrotu na każdej stronie produktu, ale czy wystarczy zmusić klienta do zakupu bez zastanowienia? To po prostu nie będzie. Musisz dobrze opracować swoją politykę. Dobrze napisana polityka zwrotów ma kluczowe znaczenie łatwe zwroty?for both you and the consumer.

In this article, I have put up 6 pieces of advice to make your return/refund policy effective. Read them out.

Rada 1: Nie używaj żadnego twardego języka

Unikaj używania języka, który utrudnia klientom zrozumienie. Nie myl ich ze słowami, które sprawiają, że szukają słownika. Utrzymuj prosty język. Używaj prostego angielskiego. Skomplikowanie polityki zwrotu będzie tylko oszołomić klientów i ograniczyć ich decyzję o zakupie.

Porada 2: Utrzymuj zasady zwrotu do momentu

Nie zaśmiecaj polityki zwrotów. Utrzymuj to tak proste i jasne. Bądź na bieżąco. Polityka zwrotów w handlu elektronicznym powinna sprawić, że konsumenci zrozumieją proces zwrotu za jednym razem, zamiast przechodzić przez długi i skomplikowany akapit. Im jaśniejsza jest polityka zwrotów, tym łatwiej jest konsumentowi złożyć zamówienie.

Rada 3: Podaj wybór zwrotu

Oferuje swoim klientom kilka rodzajów opcji zwrotu. Bądź z góry o swoich wyborach powrotnych. Pozwól swoim klientom wiedzieć, jakie opcje mają zrekompensować, jeśli złożą żądanie zwrotu. Rodzaj wyboru zwrotu może być pełnym zwrotem kwoty produktu, wymianą produktu lub przechowaniem kredytów równoważnych kwocie produktu.

Rada 4: Podaj opcję bezpłatnego zwrotu

Zwrócenie się do klientów z prośbą o pokrycie kosztów wysyłki, gdy są już niezadowoleni z produktu, nie przyniosłoby korzyści Twojej firmie. Zamiast tego klienci będą unikać handlu elektronicznego w celu zakupu w przyszłości, tylko dlatego, że nie chcą płacić dodatkowych opłat. Według Invesp, około 49% sprzedawców internetowych oferuje bezpłatną wysyłkę. Bądź wśród tych 49%, jeśli poważnie myślisz utrzymania klienta.

Rada 5: Ustaw wytyczne dotyczące zwrotu

Nie pozwól, aby między Tobą a Twoimi klientami wystąpiła jakakolwiek nieprawidłowość. Ustaw odpowiednie wytyczne dotyczące zwrotu produktu w polityce zwrotu, aby proces zwrotu był skuteczny. Na przykład, możesz poinformować, że produkt nie powinien być hartowany, lub możesz ustawić okres, w którym żądanie zwrotu musi zostać złożone, np. Polityka zwrotu / zwrotu 30 dni.

Porada 6: Utwórz stronę FAQ

Klient może mieć wiele wątpliwości dotyczących zasad zwrotu, nawet po objęciu prawie wszystkiego na stronie dotyczącej zasad zwrotu. W tym przypadku strona FAQ do zwrotu może być idealnym sposobem. Spróbuj dowiedzieć się, jakie są możliwe zapytania klienta dotyczące procesu zwrotu i wymień je w sekcji FAQ. Dzięki temu będziesz mieć do czynienia z mniejszą liczbą zapytań od klientów za pośrednictwem obsługi klienta.

Ostatnie słowo

Polityka zwrotów w handlu elektronicznym odzwierciedla wizerunek Twojej marki. Jeśli dostarczysz to, co mówisz zgodnie z zasadami zwrotu, zyskasz wielu lojalnych klientów. Poświęć trochę czasu na stworzenie dobrej i skutecznej polityki zwrotów i zobacz, jak dobrze pasuje do Twojego sklepu e-commerce. Pozwoli to zaoszczędzić dużo czasu i pieniędzy. Nareszcie pamiętaj o wyżej wymienionych radach 6 dotyczących skutecznej polityki zwrotu / zwrotu. Masz jeszcze kilka punktów do dodania? Daj mi znać w komentarzach poniżej. Przeczytaj także:

Proste wskazówki 4 dotyczące zmniejszenia zwrotu z handlu elektronicznego

Jak zarządzać zwrotami w handlu elektronicznym

Zmuszaj klienta do powrotu do swojego sklepu za pomocą Back in Stock Module


Joe Parker

We boast of the best in the industry plugins for eCommerce systems and has years of experience working with eCommerce websites. We provide best plugins for platforms like - Magento, Prestashop, OpenCart and Shopify . We also provide custom module development and customization services for the website and modules..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *