Magento Extensions

Rozszerzenie 4, które może pomóc w zbieraniu danych klienta w sklepie Magento

Koncepcja udanego marketingu zależy w dużej mierze od interakcji, jaką sklep internetowy tworzy z klientami. Jeśli dobrze przyjrzymy się sukcesowi dowolnego sklepu internetowego, łatwo można wywnioskować, że większość zakupów jest dokonywana przez klientów, którzy od dawna kupowali w sklepie. Około 30% zatrzymania klientów skutkuje pomyślną sprzedażą produktów ze sklepu. Zmusiło to sklepy internetowe do rozwijania silnej retencji klientów. Zapewni to potwierdzenie sprzedaży produktów, które są udostępniane przez sklep internetowy.

Jednym z głównych wyzwań, przed którymi stoją właściciele sklepów internetowych, jest: Jak skutecznie zarządzać utrzymaniem klientów? Pomyślne utrzymanie klientów ma długotrwałe wyniki, a jednocześnie pomaga właścicielowi sklepu internetowego poprawić jakość usługi dla innych klientów. Prawie wszystkie sklepy internetowe mają swój udział, jeśli chodzi o liczbę klientów. Podczas gdy celem jest zwiększenie liczby klientów w bardzo dużym stopniu. Pomaga w lepszej sprzedaży produktów. Sklep internetowy zawsze może podążać za obecnym trendem, aby to zrobić.

Lepszym sposobem na zdobycie większej liczby klientów byłoby gromadzenie ich danych. Sklepy internetowe muszą zbierać dane klienta, a następnie próbować odczytać aktywność klienta. Na podstawie tych wszystkich informacji sklepy internetowe mogą oferować klientom znacznie lepsze oferty i pasujące do nich. Pomoże to klientowi lepiej powiązać się ze sklepem internetowym i na pewno zachęci klienta do rozważenia sklepu internetowego przed dokonaniem jakichkolwiek przyszłych zakupów. Zbieranie danych użytkownika jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów zatrzymywania klientów.

Omówmy niektóre sposoby gromadzenia danych klienta w twoim sklepie Magento.

1.

Magento Social Loginizer | Knowband

Jednym z najlepszych sposobów zbierania danych użytkownika jest udostępnienie opcji logowania społecznościowego. Opcja logowania społecznościowego okazuje się być skutecznym narzędziem zarówno do przeglądania strony przez klienta w sklepie internetowym, jak i do wyodrębniania informacji o uprawnieniach od klienta. The opcje logowania społecznościowego zapewniają lepszą pomoc klientowi w celu przeglądania sklepu internetowego w tym samym czasie, gdy sklep internetowy uzyskuje dostęp do danych od klienta.

Sklepy internetowe poznają ostatnie działania klienta, a także upodobania i niechęci klientów. Pomaga w udostępnianiu produktów klientom zgodnie ze swoimi preferencjami. Co więcej, klienci prawdopodobnie kupią produkty spełniające ich wymagania, a autoryzacja danych upewnia się o tym.

2.

Moduł Magento Spin & Win ?

Zaangażowanie klientów w sklepie internetowym w dużym stopniu zależy od dostarczonej zawartości interaktywnej. W większości przypadków klient może zaangażować go w treści, które wyglądają na zabawne, a także zapewnia coś w zamian klientom. The Magento Spin i wygraj pop-up to jedna z takich pomysłów. Wyskakujące okienko jest zabawną formą zapewniania klientom dobrych rabatów i ofert.

Klient może zakręcić kołem, aby uzyskać różne oferty i rabaty udzielone przez sprzedającego. Wszystko, co klient musi zrobić, to podać adres e-mail właścicielowi sklepu internetowego. Adres e-mail klienta może być używany przez właściciela sklepu internetowego w celu promowania ich produktów i informowania klienta o różnych rabatach i ofertach, które są aktualnie uruchomione w sklepie internetowym.

3. Super okazje

Super okazje

Klienci zawsze są zachwyceni ideą skorzystania z wszelkiego rodzaju oferty lub rabatu na różne produkty. W ten sposób sklepy internetowe mogą z niego korzystać na swoją korzyść. Pomysł uzyskania zniżek może zmusić klienta do podania adresu e-mail do sklepów internetowych. W związku z tym sklepy internetowe mogą prowadzić różne promocje i sezonowe wyprzedaże, w których mogą zachęcić klientów do korzystania z ciężkich ofert i zniżek w zamian za ich adres e-mail.

Można to zrobić częściej w sklepach internetowych, ponieważ klienci nie wahają się podać swojego adresu e-mail, aby uzyskać więcej opcji zakupu. Sklep internetowy jest pobierany z danymi klienta i nie będzie musiał przykładać dużych starań w tym zakresie. Jest to jedno z najłatwiejszych sposobów na przyciągnięcie uwagi klienta do sklepu internetowego.

4.

Magento Auto Subscribe Module

Większość klientów zawaha się, aby zapisać się do sklepu internetowego. W takim przypadku sklep internetowy musi wymyślić lepsze opcje. The Moduł subskrypcji Magento Auto pomaga sklepowi internetowemu w automatycznym zasubskrybowaniu klienta do sklepu internetowego. Klienci są automatycznie subskrybowani do sklepu internetowego bez żadnej zauważalnej subskrypcji. Pomysł przekonania klientów do zasubskrybowania sklepu internetowego staje się przestarzały.

Lepszym rozwiązaniem jest więc subskrybowanie ich automatycznie w sklepie internetowym. Co więcej, ostateczne dążenie do stworzenia solidnej bazy pod względem stałych klientów jest łatwe do spełnienia dzięki temu podejściu. Klienci nie widzą potrzeby podejmowania dodatkowych wysiłków związanych z wypełnianiem różnych formularzy.

Do Ciebie

Zatrzymanie klientów jest jedną z podstawowych potrzeb sklepu internetowego. Istnieją różne podejścia do tego, a skutecznym sposobem jest lepsze poznanie klienta i zapewnienie mu funkcji i produktów, których potrzebują. W związku z tym gromadzenie danych klienta staje się ważnym aspektem dla sklepów internetowych.

Aby uzyskać więcej informacji na temat Magento Social Loginizer

Link modułu:https://www.knowband.com/magento-social-loginizer

Link do instrukcji obsługi: http://www.knowband.com/blog/user-manual/magento-social-loginizer/

To również Cię zainteresuje:

Joe Parker

We boast of the best in the industry plugins for eCommerce systems and has years of experience working with eCommerce websites. We provide best plugins for platforms like - Magento, Prestashop, OpenCart and Shopify . We also provide custom module development and customization services for the website and modules..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *